Jednym z elementów poprawnego prowadzenia księgowości w Niemczech jest odpowiednie wystawienie rachunków za sprzedawane usługi czy produkty. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieprawidłowe wystawianie rachunków może poskutkować nie tyko koniecznością korygowania dokumentu co przekłada się na opóźnione płatności ze strony klientów, ale nawet kontrolą ze strony Finazamtu i grożącymi z jej tytułu konsekwencjami.
Jakie informacje musza znaleźć się na rachunku wystawianym przez firmę w Niemczech?
Podstawowe dane firmy:
a) Pełna nazwa i adres firmy wystawiającej rachunek oraz odbiorcy
b) Numer podatkowy nadany przez Finanzamt (Steuernummer) lub numer identyfikacyjny VAT (Umsatzsteuer)
Szczegóły rachunku:
a) Liczba i rodzaj sprzedanych towarów/wykonanych usług oraz termin ich dostarczenia i wykonania.
b) Data wystawienia rachunku;
c) Numer rachunku.
Dane dotyczące płatności:
a) Numer konta do wpłaty;
b) Termin i sposób płatności;
c) Kwota do zapłaty netto;
d) Stawka i kwota podatków. W Niemczech obowiązują obecnie 2 stawki podatku VAT (Mehwertsteuer): obniżona, wynosząca 7% obejmuje niektóre artykuły żywnościowe, książki, usługi i sprzęt medyczny oraz transport pasażerski. Pozostałe towary i usługi obejmuje stawka podstawowa, w wysokości 19%.
Drobni przedsiębiorcy (Kleinunternehmer) mogą zostać całkowicie zwolnieni z obowiązku opłacania VATu – należy wtedy na rachunku dodać adnotację informującą o powodzie takiego zwolnienia.
e) Suma końcowa do wpłaty;
f) Informacje o udzielonym rabacie (jeśli dotyczy).
Odpowiednie wystawianie oraz przechowywanie rachunków jest niezbędne, aby urząd skarbowy mógł skontrolować czy działalność prowadzona jest w sposób prawidłowy. Należy pamiętać, aby umieszczać na nim wszystkie informacje mogące się okazać przydatne w czasie kontroli – np. dokładne terminy wykonania zlecenia czy też jak najbardziej szczegółowy opis świadczonych usług. Warto pamiętać również o obowiązku przechowywania dokumentacji firmy przez 10 lat.
Prowadzenie księgowości w Niemczech warto oddać w ręce specjalisty – jeśli szukają Państwo pomocy w tym temacie, zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.