Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-09-16 08:40:27
Jak wystawić rachunek w Niemczech?

Jednym z elementów poprawnego prowadzenia księgowości w Niemczech jest odpowiednie wystawienie rachunków za sprzedawane usługi czy produkty. Warto o tym pamiętać, ponieważ nieprawidłowe wystawianie rachunków może poskutkować nie tyko koniecznością korygowania dokumentu co przekłada się na opóźnione płatności ze strony klientów, ale nawet kontrolą ze strony Finazamtu i grożącymi z jej tytułu konsekwencjami.

Jakie informacje musza znaleźć się na rachunku wystawianym przez firmę w Niemczech?

Podstawowe dane firmy:

a) Pełna nazwa i adres firmy wystawiającej rachunek oraz odbiorcy

b) Numer podatkowy nadany przez Finanzamt (Steuernummer) lub numer identyfikacyjny VAT (Umsatzsteuer)

Szczegóły rachunku:

a) Liczba i rodzaj sprzedanych towarów/wykonanych usług oraz termin ich dostarczenia i wykonania.

b) Data wystawienia rachunku;

c) Numer rachunku.

Dane dotyczące płatności:

a) Numer konta do wpłaty;

b) Termin i sposób płatności;

c) Kwota do zapłaty netto;

d) Stawka i kwota podatków. W Niemczech obowiązują obecnie 2 stawki podatku VAT (Mehwertsteuer): obniżona, wynosząca 7% obejmuje niektóre artykuły żywnościowe, książki, usługi i sprzęt medyczny oraz transport pasażerski. Pozostałe towary i usługi obejmuje stawka podstawowa, w wysokości 19%.

Drobni przedsiębiorcy (Kleinunternehmer) mogą zostać całkowicie zwolnieni z obowiązku opłacania VATu – należy wtedy na rachunku dodać adnotację informującą o powodzie takiego zwolnienia.

e) Suma końcowa do wpłaty;

f) Informacje o udzielonym rabacie (jeśli dotyczy).

Odpowiednie wystawianie oraz przechowywanie rachunków jest niezbędne, aby urząd skarbowy mógł skontrolować czy działalność prowadzona jest w sposób prawidłowy. Należy pamiętać, aby umieszczać na nim wszystkie informacje mogące się okazać przydatne w czasie kontroli – np. dokładne terminy wykonania zlecenia czy też jak najbardziej szczegółowy opis świadczonych usług. Warto pamiętać również o obowiązku przechowywania dokumentacji firmy przez 10 lat.

Prowadzenie księgowości w Niemczech warto oddać w ręce specjalisty – jeśli szukają Państwo pomocy w tym temacie, zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!