Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2019-04-12 10:52:49
Rozliczenie podatku dla pracownika oddelegowanego?

Procedura rozliczenia podatku dochodowego w niemieckim urzędzie skarbowym w pierwszej chwili może wydawać się bardzo trudna, ale w rzeczywistości niesie za sobą wiele korzyści.
Każda osoba legalnie zatrudniona na terenie Niemiec jest zobligowana do odprowadzania podatku dochodowego.
Kwoty poszczególnych należności uzależnione są od kwoty osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym, klasy podatkowej oraz zadeklarowanej przynależności do religii.
Roczne rozliczenie w niemieckim urzędzie skarbowym pozwala na odzyskanie całości lub części zapłaconej kwoty podatku.

Od czego zależy wysokość kwoty podatku możliwej do odzyskania z niemieckiego urzędu skarbowego?

• wysokości przychodu uzyskanego na terenie Niemiec (pozycja 3 na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung)
• wysokości kwoty odprowadzonego podatku w rozliczanym roku (pod uwagę brane są trzy rodzaje podatku: Lohnsteuer, Solidaritätzuschlag, Kirchensteuer, które widnieją odpowiednio w pozycjach 4, 5, i 6 na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung)
• wysokości dochodu uzyskanego na terenie innych krajów niż Niemcy w rozliczanym roku podatkowym (np. dochód z tytułu: umowy o pracę, zlecenia, emerytury, renty, działalności gospodarczej)
• okresu zatrudnienia na terenie Niemiec

Możliwość odzyskania 100% nadpłaconego podatku mają szczególnie osoby, które nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku (pozycja 3 na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung) na ternie Niemiec w danym roku:

2014: 8820 €
2015: 8652 €
2016: 8472 €
2017: 8354 €

przy rozliczeniu wspólnym:

2014: 8354 €
2015: 8472 €
2016: 8652 €
2017: 8820 €

W sytuacji, gdy kwota możliwa do odzyskania jest niższa od sumy zapłaconego podatku, wówczas możliwe jest doliczenie ulg dla podatnika w postaci np. dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pracy w Niemczech czy podwójnego gospodarstwa domowego.
Pozwala to na podwyższenie kwoty zwrotu, odzyskanie 100% zapłaconego podatku oraz uniknięcie lub zmniejszenie niedopłaty.

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku w niemieckim urzędzie skarbowym?

• wszystkie karty podatkowe Lohnsteuerbescheinigung lub wszystkie miesięczne kwity Abrechnung der Brutto-Netto-Bezuge wystawione w ostatnim miesiącu zatrudnienia i zawierające datę zakończenia pracy
zaświadczenie o dochodach UE/EOG wystawiane przez polski urząd skarbowy na podstawie rocznego zeznania PIT 36 z załącznikiem ZG
• dokumenty od pracodawców z krajów innych niż Polska i Niemcy
• dokumenty świadczące o pobieranych zasiłkach (np. Krankengeld, Arbeitslosengeld, Elterngeld)

Zapisz się do Newslettera!