2021-02-12 14:07:13
Kurzarbeitgeld w czasie pandemii

Niemiecki rząd szuka sposobów na ułatwienie pracownikom przetrwania kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Informowaliśmy już Państwa o wprowadzonych dodatkach dla pracowników przygranicznych oraz wprowadzeniu zwolnienia z podatku premii dla pracowników. Na co jeszcze mogą liczyć pracownicy w Niemczech w czasie pandemii?

Kurzarbeitergeld to zasiłek przysługujący osobom, które nie zostały zwolnione, ale ich czas pracy został skrócony. Aby reagować na potrzeby pracowników w czasie epidemii, rząd ułatwił pozyskiwanie zasiłku z tego tytułu. Jeżeli ponad 10% pracownikom zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie zostały skrócone godziny pracy, firma może zawnioskować w Federalnym Urzędzie Pracy o wypłatę świadczenia. Nowością jest wprowadzenie możliwości starania się o wypłatę Kurzarbeitgeld również dla agencji pracy tymczasowych.

Komu przysługuje Kurzarbeitgeld?

Zasiłek mogą otrzymać jedynie pracownicy, których składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane są na terenie Niemiec. Osoby zatrudnione na podstawie Minijob, niezdolne do pracy, czy też pracownicy krótkotrwale zatrudnieni nie mogą otrzymać rekompensaty z tego tytułu. Również pracownicy delegowani, których składki na ubezpieczenie opłacane są w Polsce, nie otrzymają tego zasiłku.

Przed wprowadzeniem skróconego czasu pracy, pracownik powinien wyrazić na to zgodę, najczęściej w postaci aneksu do umowy (chyba, że umowa o prace już wcześniej zawierała zgodę na wprowadzenie Kurzarbeit).

Gdzie można wnioskować o wypłatę zasiłku?

Wniosek o Kurzarbeitgeld składa pracodawca, a następnie jest on odpowiedzialny za wypłacenie go swoim pracownikom. Dla przedsiębiorstw, które rozpoczęły pobieranie zasiłku od 31 grudnia 2020 okres jego wypłacania został wydłużony do 24 miesięcy (wcześniej było to maksymalnie 12 miesięcy).

Ile wynosi zasiłek?

Każdy pracownik powinien otrzymać 60% utraconego wynagrodzenia netto, natomiast osoby, w których gospodarstwie domowym przebywa dziecko – 67%. Jeżeli  czas pracy został zmniejszony o co najmniej 50%, od czwartego miesiąca wypłacania zasiłku powinien zostać on zwiększony do 70% (77% w przypadku osób z dziećmi) oraz 80% (odpowiednio 87%) od siódmego miesiąca jego pobierania. Warto pamiętać, że okresy pobierania zasiłku sumują się, więc czas jego pobierania nie musi być nieprzerwany.

W układach zbiorowych mogą pojawiać się zapisy przewidujące zwiększenie wypłaty zasiłku nawet do 100% utraconego wynagrodzenia w przypadku dłuższych okresów jego pobierania.

Zapisz się do Newslettera!