Niemiecka kwota wolna od podatku to nic innego jak ulga podatkowa, pozwalająca na nieodprowadzanie zaliczek do urzędu skarbowego, o ile nie zostanie przekroczona kwota wolna przyznana przez urząd na dany rok podatkowy. Kwota wolna od podatku w Niemczech aktualizowana jest co roku, aby uwzględnić rosnące potrzeby obywateli – została ona wprowadzona, aby zagwarantować spełnienie minimalnych potrzeb każdego podatnika i dotyczy wszystkich dochodów osiąganych na terenie Niemiec – również uzyskiwanych przez pracowników delegowanych do Niemiec.
Ile wynosi kwota wolna od podatku w roku 2021?
Kwota wolna podwyższana jest co roku – w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o 924 euro dla osób samotnych – z poziomu 8820 euro w roku 2017 do 9744 euro, które obowiązują obecnie w roku 2021. W przypadku rozliczenia wspólnego kwota ta zostaje podwojona. W roku 2017 wynosiła ona 17640 euro, natomiast w ciągu pięciu lat została zwiększona o dodatkowe 1848 euro i obecnie wynosi 19488 euro.
Dobra wiadomość czeka pracowników zatrudnionych w Niemczech również w przyszłym roku – od stycznia 2022 przewidywana jest kolejna podwyżka, co oznacza, że kwota wolna od podatku wynosić będzie 9 984 euro w przypadku rozliczeń indywidualnych i 19968 euro dla par.
Kogo obowiązuje kwota wolna od podatku?
Kwota wolna obowiązuje tak naprawdę każdego podatnika zatrudnionego w Niemczech, a więc wszystkich pracowników (również będących na stażu), osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także emerytów i rencistów. Aby możliwe było skorzystanie z ulgi należy spełnić jedynie dwa warunki: nie przekroczyć kwoty wolnej obowiązującej w danym roku, oraz posiadać nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech.
Podniesienie kwoty wolnej od podatku?
W zależności od sytuacji konkretnego pracownika, kwota wolna od podatku może zostać zwiększona o dodatkowe ulgi, np. Kinderfreibetrag, czyli dodatkowe zwolnienie z podatku dochodów osób wychowujących dziecko – w roku 2021 skorzystanie z tej ulgi pozwoli na zwiększenie nieopodatkowanych dochodów o 8388 euro, czy BEA- Freibetrag, czyli dodatek edukacyjny.
Prawidłowe odprowadzanie zaliczek na podatek do niemieckiego urzędu skarbowego jest nie tylko niezbędne dla prowadzenia legalnej działalności – umiejętne wyliczenie kwoty wolnej od podatku i znajomość obowiązujących ulg, często pozwala na zmniejszenie kosztów zatrudnienia o nawet kilkaset euro na pracownika, dzięki czemu korzystniejsze staje się również delegowanie pracowników do Niemiec.
Jeżeli chcieliby Państwo nawiązać współpracę w zakresie obsługi kadrowo-płacowej na terenie Niemiec tak zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.