Ze względu na obecną sytuację polityczną na Ukrainie, państwa Unii Europejskiej pracują nad rozwiązaniami mającymi wspomóc osoby uciekające przed wojną w zakresie osiedlenia i podjęcia zatrudnienia.
Każde państwo członkowskie ma możliwość ustalenia własnych zasad, dlatego warto na bieżąco weryfikować informacje udostępniane przez niemieckie ministerstwo ds. migracji i uchodźców. Oprócz wewnętrznych ustaleń państw członkowskich istnieją również przepisy obowiązujące w całej Unii zawarte w Dyrektywie Rady 2001/55/WE z dnia 20 lipca 2001 r. w sprawie minimalnych warunków ochrony tymczasowej na wypadek masowego napływu wysiedleńców wojennych.
Na podstawie uruchomionych dnia 04.03.22 przepisów, obywatele Ukrainy, którzy zamieszkiwali wcześniej na terenie kraju, i opuścili go po rozpoczęciu agresji rosyjskiej (czyli nie wcześniej niż 24 lutego) oraz członkowie ich rodzin mogą legalnie przebywać oraz pracować na terenie UE. Przepisy dotyczą również osób z pozostałych tzw. Państw Trzecich, które korzystały na terenie tego państwa z ochrony krajowej i opuściły Ukrainę po wybuchu wojny.
Czy powyższe zmiany będą miały wpływ na delegowanie pracowników do Niemiec?
Ponieważ przepisy umożliwiające obywatelom Ukrainy pobyt i zatrudnienie w Niemczech dotyczą jedynie osób, które opuściły kraj 24 lutego lub później, nie umożliwią one podjęcia zatrudnienia w Niemczech pracownikom, którzy przed tą datą przebywali w Polsce. Możliwe jest, że liberalizacja przepisów korzystnie wpłynie na możliwość delegowania pracowników do Niemiec przez polskie firmy, sprawiając, że dotychczas niezbędna wiza Vander Elst przestanie być wymagana również dla osób nieobjętych ogólnie ochroną tymczasową.
Jednak ze względu na sytuację, przepisy mające bezpośredni wpływ na delegowanie pracowników do Niemiec ulegają dynamicznym zmianom, dlatego obecnie nie ma jednoznacznej decyzji ze strony niemieckich instytucji, czy osoby, które już wcześniej zamieszkiwały np. na terenie Polski, nie będą nadal podlegać pod obowiązek wizowy.
Pracodawcy, którzy obecnie zdecydują się na delegowanie pracowników do Niemiec powinni jeszcze uważniej śledzić aktualne informacje udostępniane przez niemieckie i europejskie instytucje. Zachęcamy do śledzenia aktualności na naszej stronie, gdzie na bieżąco będziemy informować o najważniejszych zmianach mających wpływ na delegowanie pracowników do Niemiec.