Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-01-31 15:10:21
Niemiecki podatek budowlany

Prowadzenie lub zakładanie firmy w Niemczech w ramach branży budowlanej oznacza konieczność pamiętania o Bauabzugsteuer – niemieckim podatku od usług budowlanych pobieranym na podstawie zapisów 48. paragrafu Einkommensteuergesetz (EStG) – ustawy o podatku dochodowym w Niemczech.

Postanowienia ustawy oraz obowiązek opłacania Bauabzugsteuer mają na celu wyeliminowanie nielegalnego zatrudnienia.

W jaki sposób następuje potrącenie Bauabzugsteuer? Jeżeli firma budowlana wykona usługę na rzecz innego przedsiębiorstwa, 15% uzgodnionego wynagrodzenia zostanie odprowadzone do właściwego Finanzamtu. Zależność ta obowiązuje wszystkie firmy wykonujące usługi budowlane na terenie Niemiec. Nie ma tutaj znaczenia czy są one zarejestrowane w Polsce, czy decydują się Państwo na zakładanie firmy w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że podatek nie będzie odprowadzony jeśli wykonuje się zlecenie na rzecz osoby fizycznej, a nie przedsiębiorstwa.

Jeżeli podatek nie zostanie odprowadzony od zlecenia, obowiązek uregulowania tej zaległości spoczywać będzie na zleceniodawcy. Może on również otrzymać karę sięgającą 30 000 euro.

W ciągu dwóch lat od zakończenia roku, w którym został pobrany podatek budowlany, można starać się o jego zwrot (jeżeli podatek został pobrany w styczniu roku 2019, jego odzyskanie możliwe będzie do końca roku 2021). Aby niemiecki urząd skarbowy pozytywnie rozpatrzył wniosek o zwrot podatku, firma musi być zarejestrowana i posiadać Steuernummer (numer podatkowy w Niemczech). Urząd może również poprosić o dołączenie dodatkowych dokumentów (np. listy zatrudnionych pracowników czy faktur za wykonywane usługi). Zadaniem urzędu jest sprawdzenie, czy wszystkie obowiązki podatkowe w Niemczech zostały dopełnione i nie istnieje ryzyko powstania w przyszłości zaległości podatkowych. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie odzyskają Państwo całość odprowadzonego podatku.

Możliwe jest również uzyskanie zwolnienia z podatku budowlanego – Freistellungsbescheinigung. Zwolnienie z podatku musi posiadać firma podwykonawcza – nie ma znaczenia czy posiada go zleceniodawca. W tym celu również niezbędne jest dokonanie rejestracji podatkowej i posiadanie Steuernummer, a także dołączenie dodatkowych dokumentów na prośbę urzędu. Ma to na celu wyłapanie ewentualnych prób ominięcia odprowadzania podatku dochodowego. Dzięki załączonym dokumentom urząd jest w stanie zweryfikować czy nie doszło np. do powstania zakładu podatkowego. Dlatego kwestię uzyskania zwolnienia z podatku budowalnego czy jego odzyskania warto skonsultować ze specjalistą.

Zwolnienie z podatku budowlanego wystawianie jest na określony okres. Pierwsze ważne jest zazwyczaj 3 miesiące – po upłynięciu tego terminu należy złożyć ponownie wniosek o przyznanie Freistellungsbescheinigung. Kolejne zwolnienia ważne są przez 12 miesięcy, i należy pamiętać o ich corocznym przedłużeniu.

Zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327 jeśli szukają Państwo pomocy w uzyskaniu zwolnienia z podatku budowlanego.

Zapisz się do Newslettera!