2022-08-10 09:29:51
Weryfikacja kontrahenta w Austrii

Podejmując zlecenia za granicą warto nie tylko zapoznać się z obowiązującym na terenie kraju prawem, ale również dowiedzieć się, w jaki sposób możliwa jest weryfikacja nowych klientów. Dzisiaj podpowiemy Państwu, gdzie szukać informacji o nowych kontrahentach w Austrii.

Potwierdzenie numeru VAT (VIES)

Jedną z metod weryfikacji klientów działających na terenie Unii Europejskiej jest skorzystanie z wyszukiwarki numerów VAT znajdującej się na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl. Aby skorzystać z wyszukiwarki, należy poprosić kontrahenta o podanie numeru przedsiębiorstwa: Umsatzsteuer-Identifikations-Nummer (UID Nummer) a następnie wybrać w wyszukiwarce: AT-Austria i wpisać numer, który chcą Państwo zweryfikować. Jeśli kontrahent nie chce podać numeru, lub nie można wyszukać go na portalu VIES będzie to dla Państwa pierwsza oznaka tego, że może on być nierzetelny.

Rejestr Handlowy

Firmenbuch, czyli austriacki rejestr handlowy zawierać będzie informacje o osobach fizycznych i spółkach, których obroty przekroczyły milion euro w ciągu roku, lub 700 000 euro w ciągu ostatnich dwóch lat (czyli przedsiębiorstwa, które zobowiązane są do prowadzenia tzw. pełnej księgowości).

Odpis z rejestru handlowego nie będzie jednak dostępny za darmo – aby go uzyskać należy skorzystać z pomocy prywatnych biur, które posiadają uprawnienia do ich wystawienia. Opłata za odpis wynosi standardowo kilka euro – dopłacając można uzyskać dodatkowe informacje, np. sprawozdania finansowe spółki.

GISA – GewerbeInformationsSystem Austria

Osoby fizyczne, które prowadza działalność, ale nie mają obowiązku wpisania się do rejestru handlowego, mogą to zrobić dobrowolnie. Jeśli jednak Państwa klient się na to nie zdecydował, informacje o nim powinny znajdować się w GISA, czyli austriackim rejestrze działalności gospodarczej. Podobnie jak w przypadku rejestru handlowego, dostęp do informacji w GISA możliwy jest jedynie za pośrednictwem prywatnych biur i będzie wymagał uiszczenia opłaty.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Korzystając z informacji dostępnych na stronie publikacji sądowych obsługiwanej przez Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości mogą Państwo zweryfikować austriackie firmy które ogłosiły upadłość.

Oprócz informacji dostępnych na powyższych portalach warto na własną rękę zweryfikować informacje dostępne w Internecie – opinie klientów, stronę firmy czy dane kontaktowe. Znając adres klienta można zwrócić się do lokalnych organizacji zrzeszających przedsiębiorców aby zweryfikować, czy jest on godny zaufania. Przed podpisaniem umowy warto skorzystać również z pomocy niemieckojęzycznego prawnika, który podpowie, czy zawarte w niej zapisy będą dla Państwa korzystne oraz czy są one zgodne z obowiązującym w Austrii prawem.

Jeśli rozpoczynają Państwo działalność w Austrii i szukają Państwo specjalisty od austriackich płac, zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!