Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2019-07-12 08:29:51
Zaświadczenie o dochodach dla urzędu w Austrii i Niemczech

Każdy podatnik ubiegający się o zwrot podatku z Niemiec lub Austrii zobowiązany jest do wykazania przed zagranicznym urzędem skarbowym swojego dochodu spoza danego kraju lub poświadczenia, że poza niemieckim lub austriackim dochodem nie osiągał żadnego innego.

W tym celu konieczne jest pozyskanie zaświadczenia o dochodach w polskim urzędzie skarbowym.

Jak pozyskać zaświadczenie o dochodach?

Przed złożeniem wniosku na odpowiednie zaświadczenie, należy rozliczyć się w polskim urzędzie skarbowym na zeznaniu podatkowym PIT-36 z załącznikiem ZG.

Powyższe zeznanie podatkowe złożyć można w formie pierwszego rozliczenia (zamiast PIT-37) lub w formie korekty zeznania PIT-37.

PIT-36 zawiera dane dotyczące dochodów osiągniętych na terenie Polski, natomiast załącznik PIT/ZG mieści informacje o dochodach zagranicznych. Do każdego kraju zagranicznego powinien zostać sporządzony osobny załącznik PIT/ZG.

W przypadku niemieckiego rozliczenia wspólnego, współmałżonek także zobowiązany jest do rozliczenia się na zeznaniu PIT-37 lub PIT-36 nawet, jeśli nie osiągał on dochodów w danym roku podatkowym.

Zeznanie PIT-36/ZG stanowi podstawę do wystawienia zaświadczenia o dochodach, ale należy pamiętać, że polskie prawo podatkowe zobowiązuje do rozliczenia się przed polskim urzędem skarbowym z dochodów osiągniętych za granicą.

Zaświadczenie UE/EOG do niemieckiego urzędu skarbowego.

Zaświadczenie o dochodach niezbędne do sporządzenia deklaracji podatkowej do niemieckiego urzędu skarbowego, to zaświadczenie UE/EOG, czyli dokument dla obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dokument ten zawiera dane osobowe podatnika oraz kwoty i źródła dochodów osiągniętych na terenie Polski, ale także innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

W przypadku rozliczenia wspólnego, zawiera on także informacje dotyczące współmałżonka.

Zaświadczenie EU/EEA do austriackiego urzędu skarbowego.

Tytułowe zaświadczenie jest dokumentem, bez którego rozliczenie przed austriackim urzędem skarbowym jest niemożliwe. Zaświadczenie EU/EEA, podobnie jak UE/EOG, to zaświadczenie dla obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, na którym widnieją dane osobowe wnioskodawcy oraz źródła i kwoty dochodów osiągniętych w danym roku podatkowym na terenie Polski i innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Koszt procedury i czas oczekiwania na zaświadczenie

Polski urząd skarbowy ma na wydanie zaświadczenia 7 dni od momentu złożenia przez wnioskodawcę wszystkich niezbędnych dokumentów. Koszt procedury to 17,00 zł.

Zarówno zaświadczenie UE/EOG, jak i zaświadczenie EU/EEA muszą być przedłożone w zagranicznym urzędzie skarbowym w oryginale.

Zapisz się do Newslettera!