Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-08-07 10:23:55
Zgłoszenie do Zollamt

Delegowanie pracowników do Niemiec wymaga zgłoszenia ich do Zollamt, czyli niemieckiego urzędu celnego. W tym artykule dowiedzą się Państwo, w jakich sytuacjach niezbędne jest zgłoszenie pracowników. Dzisiaj wyjaśnimy w jaki sposób poprawnie uzupełnić zgłoszenie wysyłane do Zollamt.

Wniosek do urzędu powinno zostać wysłane przed rozpoczęciem zatrudnienia w Niemczech. Obecnie składa się go poprzez elektroniczny portal zgłoszeniowy Urzędu Celnego, korzystanie z którego wymaga jednorazowej rejestracji.

Po założeniu konta możliwe jest zalogowanie się do systemu i uzupełnienie danych firmy – wystarczy wprowadzić je raz, a zapiszą się one i będą mogły zostać użyte przy wysyłaniu kolejnych zgłoszeń. Po wybraniu odpowiedniego formularza, zostaną Państwo poproszeni o przesłanie:

1) danych firmy delegującej;

2) informacji o branży w jakiej zatrudniony jest pracownik;

3) okresu delegowania pracownika do Niemiec;

4) informacji o miejscu przechowywania dokumentów dotyczących pracownika zatrudnionego w Niemczech – ewidencji czasu pracy, umów itp. Dokumenty mogą być przechowywane poza terenem Niemiec, należy wtedy jednak potwierdzić oświadczenie, w którym deklarują Państwo, że w razie kontroli wszelkie dokumenty zostaną przekazane do Zollamt. Wszelka dokumentacja powinna być prowadzona również w języku niemieckim;

5) listy pracowników delegowanych do Niemiec – może być wysłana dla większej liczby pracowników. Należy uzupełnić podstawowe dane osobowe każdego pracownika delegowanego, daty rozpoczęcia i zakończenia delegowania i szacowaną liczbę wjazdów na terenie Niemiec.

Platforma daje możliwość weryfikacji i edycji danych przed ostatecznym zatwierdzeniem wniosku oraz podglądu wysłanych już zgłoszeń. Jeżeli informacje wysłane do Zollamt będą niepoprawne lub nieaktualne, nie można ich edytować – należy wtedy uzupełnić nowe zgłoszenie.

Urząd celny powinien otrzymać wszelkie informacje najpóźniej dzień przed rozpoczęciem zatrudnienia w Niemczech. Za brak zgłoszenia w odpowiednim terminie czy też przesłanie niepoprawnych lub niekompletnych danych może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości 30 000 euro.

Zapisz się do Newslettera!