Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2021-01-05 15:13:04
Dodatki dla pracowników w branży budowlanej

Pracownicy branży budowlanej w Niemczech często mogą liczyć na inne warunki zatrudnienia niż pozostali pracownicy. Szczegółowe warunki pracy dla budowlańców można znaleźć w układzie zbiorowym dla tej branży, jednym z nich jest Tarifv Bauhauptgewerbe. Na jego podstawie sprawdzić można warunki zatrudnienia takie jak czas pracy, stawki minimalne, należny urlop czy dodatki do wynagrodzenia.

Pracownicy budowlani są w sposób szczególny narażeni na prace w trudnych warunkach. W opisanym układzie można podzielić je na kilka kategorii, a w zależności od stopnia uciążliwości wzrastać będzie wysokość dodatku za godzinę pracy:

1. Praca z osobistym wyposażeniem ochronnym:

a) Praca z odzieżą ochronną taką jak hermetyczny jednorazowy kombinezon ochronny, kombinezon ochronny typu B, chroniący przed chemikaliami, ale bez ochrony twarzy, czy specjalny kombinezon ochronny typu C, z ochroną twarzy i dróg oddechowych;

b) Praca z aparatem oddechowym: półmaską filtrująca, maską pełno twarzową z wymiennym filtrem, lub maską z wężem ciśnieniowym doprowadzającym świeże powietrze.

2. Praca z zanieczyszczeniami: w zależności od specyfikacji wykonywanego zadania dodatek może przysługiwać dla osób zajmujących się typowymi zanieczyszczeniami natomiast jego wysokość znacznie wzrośnie w przypadku osób pracujących w zakładowych toaletach czy oczyszczalniach ścieków, jeżeli wchodzą one w kontakt z brudną wodą.

3. Prace wodne:

a) W kaloszach;

b) W woderach/ogrodniczkach kanałowych;

c) W kombinezonach do brodzenia lub nurkowania bez kasku.

4. Prace na wysokościach – zaliczane są tu między innymi budowa i demontowanie rusztowań, roboty rozbiórkowe przy kominach, prace w koszach roboczych itp. W tym przypadku kwota dodatku zależeć będzie przede wszystkim od wysokości na jakiej wykonywana jest praca.

5. Praca w wysokich temperaturach: dopłata należy się osobom pracującym w pomieszczeniach z temperaturą od 40°C do 50°C, i wzrasta przy temperaturze przekraczającej 50°C.

6. W pracach związanych z drganiami przysługuje od 0,30 € za prowadzenie maszyn budowlanych nie oznaczonych jako tłumiące drgania, do 1,30 € dla osób ręcznie obsługujących urządzenia wysokociśnieniowe.

7. Prace w szybach i tunelach, podzielone na:

a) Roboty podporowe;

b) Prace kanalizacyjne;

c) Prace w kopalniach.

8. Osobom wykorzystującym sprzężone powietrze należy zapewnić dodatek w wysokości zależnej od ciśnienia powietrza.

9. Nurkowanie: minimalny dodatek wskazany jest dla nurkujących na głębokość do 5 metrów.

W przypadku większych głębokości lub dodatkowych czynników utrudniających nurkowanie (mul, lód) należy dodatki odpowiednio zwiększać.

Dodatki przysługują każdej osobie zatrudnionej u niemieckiego pracodawcy. Jeśli jednak delegują Państwo pracowników do Niemiec, należy pamiętać o zmianach w ustawie dotyczącej delegowania z 30 lipca 2020 roku, wprowadzającej między innymi równie warunki zatrudnienia dla pracowników delegowanych. Oznacza to, że po upływie 12 miesięcy delegowania, powyższe dodatki będą musiały być wypłacone również pracownikowi delegowanemu z polskiej firmy.

Jeżeli szukają Państwo pomocy w zakresie delegowania pracowników do Niemiec, zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!