Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2021-01-05 15:13:04
Dodatki dla pracowników w branży budowlanej

Rozliczenie pracowników delegowanych w branży budowlanej w Niemczech różnić się będzie od rozliczenia w pozostałych branżach. Szczegółowe warunki pracy dla budowlańców można znaleźć w układzie zbiorowym dla tej branży, jednym z nich jest Tarif Bauhauptgewerbe. Na jego podstawie sprawdzić można warunki zatrudnienia w Niemczech takie jak czas pracy, stawki minimalne, należny urlop czy dodatki do wynagrodzenia.

Pracownicy zatrudnieni w Niemczech w branży budowlanej są w sposób szczególny narażeni na prace w trudnych warunkach. W opisanym układzie można podzielić je na kilka kategorii, a w zależności od stopnia uciążliwości wzrastać będzie wysokość dodatku za godzinę pracy:

1. Praca z osobistym wyposażeniem ochronnym:

a) Praca z odzieżą ochronną taką jak hermetyczny jednorazowy kombinezon ochronny, kombinezon ochronny typu B, chroniący przed chemikaliami, ale bez ochrony twarzy, czy specjalny kombinezon ochronny typu C, z ochroną twarzy i dróg oddechowych;

b) Praca z aparatem oddechowym: półmaską filtrująca, maską pełno twarzową z wymiennym filtrem, lub maską z wężem ciśnieniowym doprowadzającym świeże powietrze.

2. Praca z zanieczyszczeniami: w zależności od specyfikacji wykonywanego zadania dodatek może przysługiwać dla osób zajmujących się typowymi zanieczyszczeniami natomiast jego wysokość znacznie wzrośnie w przypadku osób pracujących w zakładowych toaletach czy oczyszczalniach ścieków, jeżeli wchodzą one w kontakt z brudną wodą.

3. Prace wodne:

a) W kaloszach;

b) W woderach/ogrodniczkach kanałowych;

c) W kombinezonach do brodzenia lub nurkowania bez kasku.

4. Prace na wysokościach – zaliczane są tu między innymi budowa i demontowanie rusztowań, roboty rozbiórkowe przy kominach, prace w koszach roboczych itp. W tym przypadku kwota dodatku zależeć będzie przede wszystkim od wysokości na jakiej wykonywana jest praca.

5. Praca w wysokich temperaturach: dopłata należy się osobom pracującym w pomieszczeniach z temperaturą od 40°C do 50°C, i wzrasta przy temperaturze przekraczającej 50°C.

6. W pracach związanych z drganiami przysługuje od 0,30 € za prowadzenie maszyn budowlanych nie oznaczonych jako tłumiące drgania, do 1,30 € dla osób ręcznie obsługujących urządzenia wysokociśnieniowe.

7. Prace w szybach i tunelach, podzielone na:

a) Roboty podporowe;

b) Prace kanalizacyjne;

c) Prace w kopalniach.

8. Osobom wykorzystującym sprzężone powietrze należy zapewnić dodatek w wysokości zależnej od ciśnienia powietrza.

9. Nurkowanie: minimalny dodatek wskazany jest dla nurkujących na głębokość do 5 metrów.

W przypadku większych głębokości lub dodatkowych czynników utrudniających nurkowanie (mul, lód) należy dodatki odpowiednio zwiększać.

Dodatki przysługują każdej osobie zatrudnionej u niemieckiego pracodawcy. Jeśli jednak decydują się Państwo na delegowanie pracowników do Niemiec, należy pamiętać o zmianach w ustawie dotyczącej delegowania z 30 lipca 2020 roku, wprowadzającej między innymi równie warunki zatrudnienia mające wpływ na rozliczenie pracowników delegowanych. Oznacza to, że po upływie 12 miesięcy delegowania, powyższe dodatki będą musiały być wypłacone również pracownikowi delegowanemu do Niemiec z polskiej firmy.

Jeżeli szukają Państwo biura zajmującego się rozliczeniem pracowników delegowanych, zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!