Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2021-04-02 08:14:46
Jak rozliczyć dni ustawowo wolne od pracy w Polsce?

Delegując pracowników do Niemiec, pracodawcy mogą się natknąć na problem, rozliczając dni ustawowo wolne od pracy – szczególnie w przypadku, kiedy święto jest dniem wolnym w Polsce, natomiast nie w Niemczech.

Jednym z najważniejszych aktów prawnych obowiązujących pracodawców delegujących na terenie Unii Europejskiej jest Dyrektywa  96/71 dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Na jej podstawie pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia warunków zatrudnienia równym przynajmniej minimalnym warunkom obowiązującym w kraju zatrudnienia. Zabezpiecza ona prawa pracowników nie tylko dotyczące wynagrodzenia czy warunków pracy, ale również określają maksymalny czas pracy i należne okresy wypoczynku.

Jednak przy przestrzeganiu warunków zatrudnienia warto pamiętać o zachowaniu zasady korzystniejszości, obecnej zarówno w Dyrektywie 96/71 jak i w  rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008. Na ich podstawie należy przyjąć, że pracodawca, wysyłając pracowników do Niemiec, powinien pamiętać o przywilejach czy  dodatkowej ochronie należnej pracownikowi, gwarantowanej przez państwo, w którym zazwyczaj wykonywana jest praca, czyli w Polsce.

W wybrane dni świąteczne w Niemczech, również te niepokrywające się z świętami w Polsce, przedsiębiorca delegujący ma obowiązek przyznać pracownikowi dzień wolny. Jak należy postąpić w sytuacji, jeśli polskie święto nie ma swojego odpowiednika w Niemczech – tak jak nadchodzący 3 maja? Ponieważ polskie prawo ogólnie zakazuje pracy w święta – z wykluczeniem sytuacji wyjątkowych, pracodawca powinien zadbać o odpowiednią rekompensatę za wykonywaną wtedy pracę w Niemczech.

Zgodnie  powyższym, do wyboru pozostają dwa wyjścia:

– udzielić pracownikowi wolnego w dniu święta w Polsce albo przyznać dodatkowy dzień urlopu, przypadający w danym okresie rozliczeniowym,

lub

– przyznać dodatek do wynagrodzenia równy 100% przysługującego wynagrodzenia za dany dzień.

Jeżeli pracodawca nie będzie miał możliwości przyznania urlopu w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wypada święto, niemieckie przepisy zobowiązują go do udzielenia dodatkowego wolnego w ciągu maksymalnie ośmiu tygodni.

Jeżeli szukają Państwo pomocy w zakresie rozliczania pracowników delegowanych, zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!