Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-03-24 08:11:52
Poniesienie płacy minimalnej w Niemczech od października

Płaca minimalna w Niemczech została wprowadzona, aby zapewnić każdemu pracownikowi wynagrodzenie niezbędne do realizacji podstawowych potrzeb. Ponieważ wypłacenie stawek minimalnych jest konieczne do legalnego zatrudnienia i delegowania pracowników do Niemiec, należy odpowiednio przygotować się na jej podniesienie.

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy zakładającej zwiększenie płacy minimalnej w Niemczech od 1 października 2022 roku. Według rządzących, zmiana ma pozytywnie wpłynąć na poziom życia ponad sześciu milionów pracowników, przede wszystkim osób mieszkających na terenie Niemiec Wschodnich. Wyższe płace mają również przyspieszyć ożywienie gospodarki.

Ile wynosi płaca minimalna w Niemczech?

Obecna stawka ogólna wynosi 9,82 euro/h i obowiązywać będzie do 30 czerwca bieżącego roku, następnie zostanie zwiększona od 1 lipca do poziomu 10,45 euro/h. Nowa ustawa o płacy minimalnej zakłada, że od 1 października 2022 roku nastąpi jej kolejne poniesienie o 1,55 euro, dzięki czemu wyniesie ona 12 euro za godzinę pracy.

Przewidywane podniesienie płacy minimalnej od października dotyczy stawek ogólnych – przed ustaleniem wynagrodzenia dla Państwa pracownika delegowanego, należy zweryfikować, czy w branży, w której świadczą Państwo usługi, nie obowiązują wyższe stawki branżowe zapisane w układach zbiorowych.

Wyższe wynagrodzenie na Mini-job

Podniesienie ogólnej płacy minimalnej w Niemczech to nie jedyne zmiany planowane 1 października. Oprócz tego planowane jest również zwiększenie wynagrodzenia osób pracujących na tzw. Mini-job, czyli zatrudnienie krótkoterminowe. Obecnie wynagrodzenie „mini-joberów” nie może przekroczyć 450 euro miesięcznie. Od października limit ten zostanie zwiększony do 520 euro miesięcznie. Nie jest to jedyna zmiana jaka czeka osoby zatrudnione krótkoterminowo. O pozostałych mogą przeczytać Państwo w naszym poprzednim artykule.

Zestawienie obecnie obowiązujących stawek płacy minimalnej w Niemczech obowiązujących w Niemczech mogą Państwo pobrać tutaj.

*Powyższe zestawienie jest własnością Euro-lohn sp. z o.o. i jest dostępne do pobrania jedynie na użytek prywatny. Nie wyrażamy zgody na dalsze udostępnianie lub publikowanie pliku oraz wykorzystywanie go w celach komercyjnych.

Zapisz się do Newslettera!