Pracownicy delegowani do Niemiec przez polskie firmy najczęściej objęci będą ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym w Polsce. Istnieje jednak możliwość zgłoszenia pracowników delegowanych do niemieckiej kasy chorych – a osoby, które objęte są tamtejszym ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym, mają możliwość zgłoszenia do niego również wybranych członków rodziny. Pozwala to na objęcie całej rodziny ubezpieczeniem zdrowotnym – Familienversicherung, nawet jeśli składki opłaca tylko jedna osoba.
Kto może zostać objęty zdrowotnym ubezpieczeniem rodzinnym?
Możliwość darmowego dopisania do ubezpieczenia istnieje dla najbliższych członków rodziny:
a) Małżonki/małżonka – w sytuacji, w której dochody małżonka nie przekraczają 435 EUR miesięcznie (ewentualnie 450 EUR na miesiąc w przypadku zatrudnienia w ramach mini-job). Dodatkowo małżonek nie może być objęty innym ubezpieczeniem – np. prywatnym.
b) Dzieci: w ich przypadku istnieje limit wiekowy – bezpłatnie można ubezpieczyć dziecko do 23. roku życia, pod warunkiem, że nie podjęło ono jeszcze zatrudnienia. Dla dzieci kontynuujących naukę (również w szkołach wyższych i zawodowych) limit wieku zostaje zwiększony do 25 lat.
c) Takie same zasady obowiązują przy zgłoszeniu do ubezpieczenia dzieci adoptowanych, przysposobionych oraz wnuków, jeśli są one utrzymywane przez dziadków.
Aby zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny, którzy nie zamieszkują na stale na terenie Niemiec, należy dodatkowo uzupełnić w tym celu formularz E 109, dzięki któremu możliwe jest zweryfikowanie, czy członek rodziny nie podlega już pod ubezpieczenie w kraju zamieszkania – tej sytuacji bowiem niemożliwe byłoby zgłoszenie danej osoby do niemieckiej kasy chorych. Formularz E 109 zostanie uzupełniony przez niemiecką kasę chorych (część A dokumentu) i przekazany pracownikowi zatrudnionemu w Niemczech – należy go wtedy przekazać członkom rodziny w Polsce, którzy będą zgłaszani do kasy chorych. Część B dokumentu uzupełnia wtedy instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenie danej osoby w Polsce i odsyła dokument do pracownika (lub bezpośrednio do niemieckiej kasy chorych).
Aby możliwe było dopisanie członków rodziny do ubezpieczenia należy zawnioskować o to w kasie chorych do której należy osoba odprowadzająca składki. W zgłoszeniu należy podać dane osoby ubezpieczonej (numer ubezpieczenia, podstawowe dane osobowe i informacje dotyczące samego ubezpieczenia) a następnie uzupełnić dane osobowe członków rodziny i podać informacje dotyczące ich dotychczasowego (lub ostatnio obowiązującego) ubezpieczenia.
Osoby zatrudnione bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy zawsze podlegać będą pod tamtejsze ubezpieczenie. W przypadku pracowników delegowanych, obowiązek zgłoszenia do niemieckiego ubezpieczenia pojawi się w sytuacji, w której oddelegowanie trwać będzie dłużej niż 18 miesięcy, lub jeśli doszło do powstania w Niemczech tzw. zakładu podatkowego dla firmy (więcej o tym kiedy powstanie zakład przeczytają Państwo tutaj).
Jeśli szukają Państwo pomocy w zakresie delegowania pracowników do Niemiec i wyboru miejsca odprowadzania składek na ubezpieczenie pracowników delegowanych, zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.