Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2019-08-20 08:26:36
Wezwanie do rozliczenia w Niemczech

Pracownicy w Niemczech posiadający obowiązek rozliczenia powinni złożyć zeznanie podatkowe do 31 lipca roku następnego. Jeśli deklaracja podatkowa nie wpłynie do urzędu w wyznaczonym terminie, urząd niemiecki wysyła podatnikom wezwanie do rozliczenia w postaci jednego z dokumentów: Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung lub Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung.

Niezależnie od sytuacji indywidualnej, po otrzymaniu wezwania podatnik ma bezwzględny obowiązek się do niego odnieść. Standardową odpowiedzią jest złożenie w odpowiednim urzędzie deklaracji podatkowej, nawet jeśli rozliczenie jest dla podatnika niekorzystne i poskutkuje niedopłatą podatku.

Niezłożenie zeznania w okreslonym w korespondencji terminie może poskutkować nałożeniem przez urząd niemiecki kary finasowej sięgającej maksymalnie 25.000 euro. Opłacenie kary nie zwolni jednak z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie.

Ignorowanie wezwania może sprawić, że urzędnik niemiecki wyda tzw. decyzję szacunkową. Takie rozliczenie jest najczęściej bardzo niekorzystne. Urzędnicy posiadają informację o dochodach osiągniętych w Niemczech, nie mają jednak dostępu do wysokości dochodów polskich. Mogą wtedy oszacować kwotę zarobków w Polsce, która najczęściej znacznie przekracza stan faktyczny. Urzędnik nie weźmie pod uwagę żadnej ulgi podatkowej, co sprawia, że decyzja szacunkowa jest dla podatnika niekorzystna.

Może się zdarzyć, że urząd wyśle wezwanie pomimo tego, że podatnik nie posiada żadnych cech zobowiązujących do rozliczenia (np. ograniczony obowiązek podatkowy + I klasa podatkowa). W takiej sytuacji na korespondencję z urzędu należy odpowiedzieć, wysyłając odpowiedni list z wyjaśnieniem swojej sytuacji podatkowej.

Jeśli podatnik nie kontynuował zatrudnienia w Niemczech, a mimo to otrzymał wezwanie do rozliczenia, powinien złożyć wyjaśnienie z jakiego powodu deklaracja podatkowa nie wpłynęła do urzędu.

Niezależnie od sytuacji, wezwania nie można zignorować i należy na nie odpowiedzieć w wyznaczonym terminie.

Zapisz się do Newslettera!