Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-12-21 13:05:28
Czy warto zakładać firmę w Niemczech?

Przedsiębiorcy decydujący się na świadczenie usług w Niemczech często stają przed dylematem, czy posiadają obowiązek zarejestrowania działalności lub utworzenia oddziału spółki w Niemczech, zwłaszcza jeśli przychody osiągane za granicą, znacząco przewyższają te w Polsce. Z drugiej strony, wielu firmom zależy na tym, aby pozostać zarejestrowanym jako działalność w Polsce, ze względu na korzystniejsze warunki, znajomość języka i przepisów oraz niższe koszty prowadzenia firmy.

Czy warto zakładać firmę w Niemczech?

Dzięki swobodzie świadczenia usług dla państw członkowskich UE, polskie firmy bez przeszkód mogą świadczyć usługi na terenie Niemiec. Należy jednak pamiętać o dopełnieniu kilku formalności, które pozwolą na legalne prowadzenie firmy. W zależności od branży, w której świadczone są usługi, lub też od wybranego modelu działalności konieczne będzie zadbanie o:

1. Rejestrację podatkową w Finanzamt (urzędzie skarbowym) i uzyskanie Steuernummer, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe odprowadzenie zaliczek na podatek osób wykonujących pracę w Niemczech;

2. Uzyskanie dokumentu A1 w ZUS;

3. Zgłoszenie pracowników w odpowiednich instytucjach – Zollamt (urzędzie celnym) czy SOKA-BAU (tylko w przypadku branży budowlanej);

4. Uzyskanie Freistellung (tylko w przypadku branży budowlanej);

5. Zgłoszenie do izby rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej (tylko w przypadku wybranych zawodów);

6. Pozyskanie licencji agencji pracy tymczasowej (tylko w przypadku delegowania pracowników tymczasowych).

Rejestracja GmbH – czyli odpowiednika polskiej spółki z o.o. wiązać się będzie nie tylko z koniecznością dopełnienia szeregu formalności takich jak  wizyta u notariusza, założenie konta spółki w Niemczech, pozyskania niezbędnych pozwoleń czy wpisu do rejestru handlowego, ale również z obowiązkiem wpłaty kapitału zakładowego w wysokości 25 000 euro. Samo zarejestrowanie firmy to jedynie pierwszy krok – poprawne prowadzenie działalności wiązać się będzie najczęściej z koniecznością współpracowania z niemieckim księgowym oraz doradcą podatkowym – Steuerberaterem.

Biorąc pod uwagę skomplikowany proces oraz koszty tworzenia firmy w Niemczech, dla polskich przedsiębiorców korzystniejszą opcją będzie pozostanie przy polskiej spółce i świadczenie usług transgranicznych – zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynają Państwo podejmować zlecenia na terenie Niemiec. Utworzenie spółki w Niemczech będzie za to opłacalne dla osób, które planują całkowicie przenieść działalność za granicę i wiedzą, że nie będą osiągać więcej dochodów w Polsce. Na otworzenie niemieckiej firmy decydują się często również osoby, które chcą świadczyć usługi w pozostałych krajach UE – spółki GmbH cieszą się bowiem wysokim zaufaniem wśród potencjalnych kontrahentów.

O czym pamiętać prowadząc polską firmę w Niemczech?

Nawet jeśli firma nie zostanie zarejestrowana za granicą, może dojść do pojawienia się zobowiązań na terenie kraju – zwłaszcza w kwestiach związanych z ubezpieczeniem społecznym czy podatkowych. Ma to miejsce przede wszystkim, jeśli:

1. dojdzie do powstania tzw. zakładu podatkowego w Niemczech,

2. delegowanie pracowników będzie trwać dłużej niż 183 dni;

3. obroty firmy w Polsce spadną poniżej 25%, co uniemożliwi wydanie, lub unieważni już posiadane zaświadczenia A1.

Rozpoczynając działalność w Niemczech, zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty – w tym celu zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!